• DOLAR

    Alış:6.8168 Satış:6.8202
  • EURO

    Alış:7.5996 Satış:7.61
  • ÇEYREK

    Alış:613.62 Satış:626.15
06 Eylül 2018, Perşembe 15:37 | A+ | A-

10Uncu Uluslararası Kervansaray Buluşmasının Hazırlıkları Tamamlandı

Battalgazi Belediyesi tarafından bu yıl 10uncusu düzenlenecek olan Uluslararası Kervansaray Buluşması Melitadan Battalgaziye Tarih-Arkeoloji-Kültür Sanat Günleri 15-25 Eylülde düzenlenecek. Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, aynı tarihte ayrıca Malatyanın fethinin 917nci yıl dönümünü de coşkuyla kutlayacaklarını söyledi.

10Uncu Uluslararası Kervansaray Buluşmasının Hazırlıkları Tamamlandı
Battalgazi Belediyesi tarafından bu yıl 10uncusu düzenlenecek olan Uluslararası Kervansaray Buluşması Melitadan Battalgaziye Tarih-Arkeoloji-Kültür Sanat Günleri 15-25 Eylülde düzenlenecek. Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, aynı tarihte ayrıca Malatyanın fethinin 917nci yıl dönümünü de coşkuyla kutlayacaklarını söyledi.
Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, 10uncu Uluslararası Kervansaray Buluşması Melitadan Battalgaziye Tarih-Arkeoloji-Kültür Sanat Günleri ve Malatyanın fethinin 917nci yıldönümünü dolayısıyla basın mensupları ile bir araya geldi. Battalgazi Belediyesi Orduzu Galip Demirel Çınar Park Sosyal Tesislerinde gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan Gürkan, Uluslararası Kervansaray Buluşmasının önemine dikkat çekti. 2004 yılında göreve geldikten sonra Battalgazi Anadoluyu anayurt yapan medeniyetler merkezi ve destan şehridir sloganı ile yola çıktıklarını belirten Gürkan, “Bu destan şehrinin kendi haline terk edilmiş, ölüm bir sessizliğe bürünmüş, tarihi yok olmuş bir şekildeki yapısına sessiz kalamazdık. Onu mazisine layık istikbale hazırlama konusunda bir sorumluluğumuz vardı. 2004 yılında üniversitedeki hocalarımız ile Kervansaray bahçesindeki metruk yapıların, kemiklerin, diğer ismini sayamadığım cisimleri, kamyonlarca pislikleri temizledik ve dedik ki Kervansaray Buluşmasının ilkini yapıyoruz. Çok ilginçtir, ilk Kervansaray Buluşmamızı lokal anlamında Battalgazi, Malatya ve Türkiye ölçeği ile değil, uluslararası ölçekte yaptık ve Birinci Uluslararası Kervansaray Buluşması dedik. Melitadan Battalgaziye Kültür-Sanat-Tarih ve Arkeoloji Günleri diye başladık ve oradaki ilk konuşmamızda bu Kervansaray Buluşmasının temel amaçları sıraladık. Kendi haline terk edilmiş tarihi ve kültürel mirasımızın ayağa kaldırılması konusunda kamu kuruluşlarının dikkatini çektik, sivil toplum kuruluşlarının dikkatini çektik. Vatandaşlarımızın bu konuda duyarlılık ve hassasiyetinin artırılmasını sağladık. Dünya çapında bu tarihi eserlerin insanlığın ortak kültürel mirası olduğunun vurgusunu yaparak, bütün kurum ve kuruluşlarının ulusal ve uluslararası kuruluşlarının buraya sahip çıkılması gerektiğini ve bunun da veballi bir sorumluluk olduğuna dikkat çektik ve neticeye Allaha şükür müyesser olduk” şeklinde konuştu.
Tarihi eserlerin ayağa kaldırılması için çaba gösterdiklerini kaydeden Gürkan,“O dönemde gerek AB, gerek dünya bankasında, gerek diğer ajans ve finans kuruluşlarında, gerek Kültür Bakanlığında, gerek Vakıflar Genel Müdürlüğünde ve gerek diğer şahıs ve özel kişilerden aldığımız destekler ile o yok olmaya ve tarihin derinliğine çökmüş ve göçmüş dediğimiz tarihi eserlerimizi tekrar gün yüzüne çıkartmak nasip oldu. Onun hareket noktası Kervansaray Buluşmalarıdır. Bu anlamda Kervansaray Buluşmalarını çok önemsiyoruz ve bu yıl 10uncu Uluslararası Kervansaray Buluşması Melitadan Battalgaziye Kültür Sanat Tarih ve Arkeoloji Günlerini yine birlikte gerçekleştireceğiz. Ayrıca Kervansaray Buluşmalarının yanında Eylül ayının ikinci yarısı aynı zamanda Malatyanın fetih yıldır. Bir daha düşman eline geçmemek kaydı ile Malatya Türk İslam hakimiyetinin eline geçmiştir. Bu memleket Türk yurdu olarak kalmaya devam edecektir. Belleğini de, hafızasını da, kimliğini de, tarihini de, kültürünü de koruyacaktır. Korumakla kalmayıp onların içerik ve işlevlerini de, tüm vatandaşlarımıza bu tür sosyal etkinlikleri anlatırken, diğer taraftan da gelecek kuşaklara aktarılması konusunda üzerimize düşen sorumluluğu, yükümlülüğü ve bütün sivil toplum kuruluşları ve kentin bütün değerleri ile bunu gelecek kuşaklara aktaracağız. Biz biliyoruz ki şehirlerin erdemli ve faziletli olmasının temel koşulu, şehri, şehrin değerleri ile yönetilmesidir ve şehri yönetirken şehrin hafızasına, belleğine, kimliğe, kültürüne, tarihine ve geleneğine, göreneğine sahip çıkarak, kimlikli bir şehir oluşturursak, o şehir gerçekten faziletli, erdemli bir şehir olur. Aksi takdirde son günlerde moda deyim çıktı. Marka şehir, bu ifade doğru bir ifade değil. Marka şehir diye bir kavram olmaz. Marka ticari bir materyaldir. Alınır satılır ama kimlik özeldir. Kişiye, beldeye, şehre, ülkeye ve medeniyete hastır. Onun için mümkün olduğu kadar basın yayın kuruluşlarımızda da marka kavramını ticari şirketler için kullanabiliriz” dedi.
Bu yıl görkemli ve içeriği dolu etkinliklerle 10uncu Uluslararası Kervansaray Buluşmasını gerçekleştireceklerini belirten Gürkan, “Kervansaray Buluşmamızın 10uncu yılı olması hasebiyle de, bu yılı çok görkemli, katılımı yüksek ve aynı zamanda içeriği ve işlevi dolu olan bir yapı hüviyetinde idrak etmek istiyoruz. Bu konuda basındaki arkadaşlarımıza çok büyük işler düşmektedir. Ben basın mensubu arkadaşlarımızı bir aile olarak görüyorum. Sizleri şimdiye kadar gece demeden, yaz demeden, kar, kış demeden, hakikaten ekonomik koşullarınız çok zor olmasına rağmen Malatyayı tanıtma açısından büyük gayretler gösterdiniz ve sizin gayretleriniz ile Arslantepe Dünya Kültürel Mirasının aday listesinde yer aldı. İnşallah bu önümüzdeki yılda onu asıl listeye girmesinde sizlerle birlikte gayret göstererek onu da gerçekleştireceğiz” diyerek, tüm vatandaşları etkinliklere davet etti.

Habere Ait Resimler

Yorum Yazın
CAPTCHA security code
yükleniyor

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yukarı çık
[email protected]