• DOLAR

    Alış:6.8583 Satış:6.8612
  • EURO

    Alış:7.7039 Satış:7.7521
  • ÇEYREK

    Alış:630.61 Satış:643.48
16 Haziran 2019, Pazar 7:20 | A+ | A-

Balkan Fatihi Şehadetinin 630. Yıldönümünde Anıldı

Osmangazi Belediyesi, Osmanlı Devleti’nin savaş meydanlarında şehit edilen ilk ve tek padişahı olan 1.

Balkan Fatihi Şehadetinin 630. Yıldönümünde Anıldı

Osmangazi Belediyesi, Osmanlı Devletinin savaş meydanlarında şehit edilen ilk ve tek padişahı olan 1. Murad Hüdavendigarı vefatının 630uncu yılında, Kosovadaki kabri başında andı.

Osmanlının Balkanlardaki varlığını koruması ve devamlı kılması noktasında mühim bir kader mücadelesi olan Kosova Savaşını kazanan Murad Hüdavendigar, muharebe sonrası savaş meydanını gezerken bir Sırp askeri tarafından hançerlenerek şehit edildi. 1389 yılında şehit edilen Murad Hüdavendigarın kalbi ve iç organları şehit düştüğü Kosovada gömülürken, bedeni ise tahnit edilerek Bursaya getirildi. Osmangazi Belediyesi, Osmanlıya Avrupa kapısını açan ve İslamiyetin Balkanlarda yayılmasını sağlayan 1. Murat Hüdavendigarı anmak için Kosovanın başkenti Priştinedeki kabri başında anma töreni düzenledi.

Murad Hüdavendigarı Anma Törenine Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ile birlikte, Kosova Cumhuriyeti Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, Türkiye Cumhuriyeti Kosova Büyükelçisi Çağrı Sakar, Türk Temsil Heyeti Başkanı Piyade Albay Numan Baş, Kosova İslam Birliği Başkanı Naim Ternava, AK Parti Bursa Milletvekilleri Zafer Işık ile Refik Özen, Kosova Milletvekili Fikrim Damka, Mamuşa Belediye Başkanı Abdülhadi Krasniç, Bursa Bölge Adliye Mahkemesi Başkanı Abdülkadir Şahin, Priştine Program Koordinatörü Hasan Burak Ceran, Tarihçi-Yazar Prof Dr. Feridun Emecen, Meşhed-i Hüdavendigar Derneği Başkanı Muhammed Ali Yıldırım, Osmangazi Belediyesi Meclis Üyeleri ile davetliler katıldı.

27 yıllık padişahlığı boyunca toplam 37 savaşa katılan ve devletin sınırlarını 291 bin kilometrekareye çıkaran 1. Murad Hüdavendigarı anma töreni öncesi Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ve protokol üyeleri, şehit padişahın kabri başında dua etti. Türbenin bahçesinde düzenlenen anma töreni Kuran-ı Kerim tilavetiyle başladı. Türkçe ve Arnavutça okunan dualarla devam eden törende Murad Hüdavendigar Hanın savaş meydanında yapmış olduğu dua, iki dilde de okundu.

BAŞKAN DÜNDAR: SULTAN MURADIN FELSEFESİYLE GELECEĞİ İNŞA EDİYORUZ

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, anma töreninde yaptığı konuşmada 1. Murad Hüdavendigar Hanı 15 yıldır hem Bursada hem de şehit edildiği Kosovada dualarla yad ettiklerini söyledi. Murad Hüdavendigarın Balkanlara adaleti getirmiş ve bu toprakların kalkınmasını başlatmış büyük bir şahsiyet olduğunu ifade eden Başkan Dündar, Din, dil ayrımı gözetmeksizin adaletli yönetimi, cami, medrese, imarethane gibi yatırımlarla bölgenin kalkınmasına yeni mimari anlayış ile gelişmesine vesile olmuştur. Bizler de Osmangazi Belediyesi olarak şehit padişahımızın adını yaşatmak için bir çok faaliyet yapıyoruz. Bugün de aynı anlayış ile onun felsefesi çerçevesinde hizmet üretmeye çalışıyoruz. 2016 yılında açılışını gerçekleştirdiğimiz Uluslararası Murad Hüdavendigar Anadolu İmam Hatip Lisesi ile 58 ülkeden gelen öğrenciler ile birlik, beraberlik ve kardeşliğin gelişmesine, dünya barışının tesisine katkı sağlayacak bir geleceği inşa ediyoruz. Şehadetinin 630. yıldönümünde Sultan Murat Hüdavendigarı rahmet ve minnetle anıyorum. Ruhu şad olsun diye konuştu.

BAŞKAN DÜNDAR: KOSOVA CUMHURİYETİNİ İLK TANIYAN ÜLKE TÜRKİYE

Kosovanın kuruluşunun 20nci yılını kutlayarak konuşmasına devam eden Başkan Dündar, Kosova Cumhuriyeti kurulduğunda ilk tanıyan ülke Türkiye olmuştur. Yeni kurulan bu cumhuriyetin kuruluşundan bugüne tanınması, güçlenmesi ve kalkınması için Türkiye her zaman Kosova Cumhuriyetinin yanında oldu. Bizler de Osmangazi Belediyesi olarak 15 yıldır Kosovaya gelerek Bursa ile Kosova arasında dostluğun kardeşliğin ve ekonomik ilişkilerin gelişmesi adına buradayız. O günden bugüne Kosova Cumhuriyetinin her yıl daha da güçlendiğine memnuniyetle tanıklık ediyoruz. Son olarak Kosova Cumhurbaşkanı tarafından imzalanan serbest ticaret anlaşması da Türkiye ile Kosova arasındaki ekonomik ilişkilerin daha da gelişmesine ve Kosova ekonomisinin güçlenmesine katkı sağlayacağına inanıyorum. Serbest Ticaret anlaşmasının iki ülke için de hayırlı olmasını temenni ediyorum dedi.

YAĞCILAR: TÜRK VE KOSOVALI TÜM ŞEHİTLERİMİZİ RAHMETLE ANIYORUM

Kosova Cumhuriyeti Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar da, 1. Murad Hüdavendigarı anma törenleri ile Türkiye ve Kosova arasında ilişkilerin daha da güçlendiğine dikkat çekerek, Bu anlamlı tören kapsamında 15 yıldır bir araya geliyor olmaktan dolayı memnuniyet duyuyorum. Başta Murad Hüdavendigar olmak üzere hem Türk hem de Kosovalı tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Geçmiş hepimiz için önemlidir. Geçmişimiz geleceğimize ışık tutar. Ancak geçmişimizin geleceğe ışık tutması için yaşadığımız olaylardan dersler çıkarmamız gerekir. İnanıyorum ki, bizlerin bir araya gelmesini sağlayan bu tür etkinlikler devletler arasında daha dostane ilişkiler kurulmasını sağlıyor. Bizlerin 15 yıldır bir araya gelmesini sağlayan Osmangazi Belediye Başkanımız Mustafa Dündara teşekkür ediyorum. Yüzyıllar öncesine dayanan bu dostluğumuzun, birlik beraberliğimizin her zaman devam etmesini diliyorum dedi.

SAKAR: SULTAN MURAD BALKANLARDA HUZURUN VE BARIŞIN SİMGESİDİR

Türkiye Cumhuriyeti Kosova Büyükelçisi Çağrı Sakar, Murad Hüdavendigarın hem büyük bir asker hem de başarılı bir devlet adamı olduğunu dile getirerek, Sultan Murad, Osmanlı İmparatorluğunun temellerini atmış, Balkanların büyük bir bölümünü Osmanlı coğrafyasına dahil ederek bir anlamda bugün Türkiye ile Kosova arasındaki dostluğun kardeşliğin tohumlarını atmıştır. Türkiye olarak yüzyıllar önce ekilen dostluk ve kardeşlik ağaçlarını beslemeye devam ediyoruz. Bugün Sultan Muradın şehit olduğu bu yerde, tüm Balkanlar için huzur, barış ve kardeşliğin ebedi simgesi haline gelmiş olan bu kutsal mekanda, şehit padişahımızın hatırası önünde saygıyla eğiliyorum. Bizler için büyük anlam taşıyan bu mekanı koruyup kolladığı için Osmangazi Belediyemize teşekkür ediyorum dedi.

IŞIK: GÜÇLÜ TÜRKİYE GÜÇLÜ KOSOVA DEMEKTİR

AK Parti Bursa Milletvekili Zafer Işık da yaptığı konuşmada, Bu topraklar 600 yıl boyunca Arnavutların ve Türklerin kardeşçe yaşadıkları topraklardır. Sınırlarımız ayrı olsa da gönül coğrafyamız ve dostluğumuz bir ve diridir. Kosovanın bağımsızlığını tanıyan ilk ülke Türkiye olmuştur. Güçlü Türkiye, güçlü Kosova demektir. Bundan sonraki süreçte de Türkiye ve Türk halkı, Kosovanın her alanda yanında olmaya devam edecektir. Bugün iki ülke arasındaki kardeşlik bağlarının atılmasını sağlayan şehit padişahımız 1. Murad Hüdavendigarı rahmetle anıyorum dedi.

Habere Ait Resimler

Yorum Yazın
CAPTCHA security code
yükleniyor

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yukarı çık
[email protected]